Wilanów z perspektywy Wisły
Jakim żywiołem są rzeki przekonaliśmy się wszyscy w ostatnich dniach. Wisła we wrześniu osiągnęła rekordowo niski stan, 20 cm... a zaledwie kilka dni później na południu i zachodzie Polski wystąpiły niszczące powodzie.
Jak wygląda Wilanów i Warszawa z perspektywy rzeki sprawdzić można było podczas otwartych bezpłatnych plenerów organizowanych przez Klub Fotograficzny Centrum Kultury Wilanów. W końcu Wilanów leży na Urzeczu, to podwarszawski mikroregion etnograficzny, który swoim zasięgu miał część Warszawy, a rozciągał się po obydwu stronach Wisły, między dawnymi ujściami rzek Pilicy i Wilgi a Siekierkami i Saską Kępą.
Mieszkańcy Urzecza posługiwali się odmienną gwarą, mieli swój strój zwany wilanowskim, specyficzne budownictwo i gospodarkę na terenach nadrzecznych, w głównej mierze zaczerpniętą od osadników olęderskich.
W XVIII wieku Wisła nie dzieliła lądu, a łączyła dwa brzegi - gdyż łatwiej i taniej było się nią przemieszczać niż kiepskiej jakości drogami. Była też „oknem na świat” dla tych, którzy nad nią mieszkali...
Partnerami IV edycji Urzecza w Fotografii są: Samorząd Województwa Mazowieckiego, Dzielnica Wilanów, Centrum Kultury Wilanów, Neo Natolin
Zdjęcia: Arkadiusz Obszyński, Amina Księżopolska
Comments