Sześć metrów kwadratowych zieleni dla każdego warszawiaka
Plan pozornie jest prosty – do 2030 roku na jednego mieszkańca Warszawy powinno przypadać przynajmniej sześć metrów kwadratowych parku lub zieleńca. Niestety obecnie, według raportów, jedynie pięć dzielnic spełnia ten warunek.
Stołeczna Miejska Pracownia Planowania Przestrzennego planuje opublikować nowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy, zwane też „konstytucją przestrzenną" miasta, w 2023 roku. Jednak już teraz możemy zapoznać się z treścią kilku raportów. Kluczowa jest w nich kwestia dostępu do zieleni przez mieszkańców Warszawy. „Wzięliśmy pod uwagę ogólnodostępne parki i zieleńce, a także lasy i tereny nadwiślańskie udostępnione dla rekreacji (poprzez ścieżki piesze, drogi rowerowe lub inne wyposażenie służące mieszkańcom)”, tłumaczą autorzy opracowania.
Raport odnosi się m.in. do przyjętej przez miasto długofalowej strategii rozwoju #Warszawa2030, zgodnie z którą na każdego mieszkańca stolicy powinno przypadać co najmniej sześć metrów kwadratowych parku lub zieleni. Z opracowania wynika, że na ten moment warunek ten spełnia jedynie pięć dzielnic – Śródmieście (22,19 mkw. na mieszkańca), Żoliborz (12,66), Ochota (12,08), Włochy (7,53) oraz Mokotów (7,01). Tuż po oczekiwanym progiem znalazły się Praga Południe (5,74) i Wola (5,65). Najgorzej w rankingu wypadły z kolei Rembertów oraz Wawer, gdzie na mieszkańca przypada odpowiednio zaledwie 0,78 oraz 0,13 mkw. zieleni. Wilanów osiągnął w badaniu dość przeciętny wynik – 3,26 metra kwadratowego parków lub zieleńców na mieszkańca.
Wyniki podsumowali sami autorzy raportu: „W dzielnicach obrzeżnych brakuje terenów zieleni urządzonej. Mieszkańcy udają się w celach rekreacyjnych do lasów i innych terenów o naturalnym charakterze. To powoduje nadmierne użytkowanie najcenniejszych przyrodniczo terenów w Warszawie”. Bardzo dobry wynik Śródmieścia przypisali z kolei: „wielu rozległym, historycznym parkom w centrum miasta”.
Z danych Miejskiej Pracowni Planowania Przestrzennego wynika także, że w 2020 roku 60 proc. warszawiaków mieszkało w zasięgu 500 metrów pieszego dojścia do parków i zieleńców, natomiast 80 proc. – w odległości 1,2 kilometra od takich miejsc. Według raportu 91 proc. mieszkańców stolicy ma dostęp do jakiegokolwiek terenu rekreacji.
Więcej informacji o warszawskim krajobrazie i naszym lokalnym życiu mają nam dostarczyć kolejne raporty, prezentowane podczas cyklu spotkań Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy. Podsumowanie cyklu planowane jest na czerwiec. Następie ruszą konsultacje wskazanych założeń, które pomogą stworzyć wspomniane studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Warszawy.
Źródło:
Comments