top of page
Zdjęcie autoraTeraz Wilanów

Duże zmiany w budżecie obywatelskim

Budżet obywatelski w Warszawie to kluczowa inicjatywa, o której staramy się regularnie informować i pokazywać jej pozytywne skutki. Warto więc wspomnieć, że wraz z nowym rokiem rozpocznie się nowa edycja stołecznego budżetu obywatelskiego, a projekty będzie można zgłaszać do 21 stycznia. W roku 2025 czeka nas trochę zmian.



„Warszawa ewoluuje, zmienia się, pojawiają się nowe potrzeby. Ta ewolucja dotyczy też budżetu obywatelskiego. Zdecydowaliśmy o wprowadzeniu nowych zapisów do uchwały w sprawie konsultacji społecznych z mieszkańcami m.st. Warszawy w formie budżetu obywatelskiego" - zapowiada Aldona Machnowska-Góra, zastępczyni prezydenta Warszawy.


Jednym z głównych celów ma być przywrócenie budżetowi obywatelskiemu bardziej lokalnego wymiaru. Dlatego władze miasta postanowiły wprowadzić w dzielnicach podział na mniejsze obszary i wydzielić specjalną pulę środków na realizację pomysłów lokalnych.


Od nowej edycji budżetu obywatelskiego pula wydzielona na projekty lokalne stanowić będzie 50 proc. wszystkich środków, a 30 proc. przeznaczone zostanie na projekty dzielnicowe, czyli te które dotyczą co najmniej dwóch wydzielonych obszarów lokalnych. „Pozostałe 20 proc. środków przekazane będą na projekty wybrane w głosowaniu miejskim, których zakres obejmuje co najmniej dwie dzielnice" - informuje stołeczny ratusz.


Co ważne, zmniejszy się ilość formalności. Od nowej edycji autorzy do swojego pomysłu dołączać będą: 15 (zamiast 40) podpisów mieszkańców Warszawy dla projektu miejskiego, 10 (zamiast 20) podpisów mieszkańców dzielnicy dla projektu dzielnicowego i 5 podpisów zebranych od mieszkańców obszaru lokalnego, którego dotyczy zgłaszany pomysł.


Co więcej, na skutek wprowadzonych zmian projekty „miękkie”, czyli te, które nie wymagają ponoszenia nakładów finansowych na nieruchomość, mogą być realizowane na terenach nienależących do m.st. Warszawy. „Dzięki tej zmianie inicjatywy, które dotyczą organizacji warsztatów, zajęć sportowych, czy wydarzeń kulturalnych będą mogły być bardziej dostępne pod względem ich lokalizacji dla warszawianek i warszawiaków" - czytamy w komunikacie.


Od najbliższej edycji każda osoba biorąca udział w głosowaniu (nie musi być zameldowana w Warszawie, ani mieć ukończonych 18 lat) będzie mogła zagłosować na nie więcej niż 5 projektów na poziomie lokalnym, 5 projektów na poziomie dzielnicowym i 5 na poziomie miejskim. W 2025 r. głosowanie zarówno przez Internet, jak i w wersji papierowej rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 15 czerwca.




Źródło:

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page