top of page

Co zrobić z niepotrzebną odzieżą od przyszłego roku?

Zgodnie z danymi Parlamentu Europejskiego, przeciętny mieszkaniec naszego kontynentu kupuje co roku prawie 26 kg i usuwa około 11 kg tekstyliów. Większość używanych ubrań jest spalana lub składowana, a do ponownego wykorzystania lub recyklingu zbierana jest mniej niż połowa.


Od 1 stycznia 2025 r. wejdzie obowiązek selektywnego zbierania tekstyliów i odzieży, aby nie trafiały do odpadów zmieszanych. Co więc zrobić z niepotrzebnymi materiałami, jednocześnie nie szkodząc środowisku?


„Niepotrzebne, nieuszkodzone i wciąż nadające się do użycia ubrania i tekstylia najlepiej oddać w drugie ręce. Możliwości jest sporo – można przekazać je np. organizacjom charytatywnym, zaangażowanym w zbiórkę sklepom z odzieżą czy do punktów wymiany" - tłumaczy stołeczny ratusz. Inną opcją jest skorzystanie z pojemników na odzież ustawionych w przestrzeni publicznej czy wystawienie materiałów na aukcji internetowej.



Uszkodzone ubrania i tekstylia można też naprawić. Na stronie poświęconej warszawskiej kampanii „Myślę nie marnuję" widnieje lista miejsc w Warszawie, gdzie można to zrobić.

Jeśli tekstylia są zniszczone, należy oddać je do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. W Warszawie są cztery takie miejsca, a jedno w Wilanowie.


„Tylko w ubiegłym roku do stołecznych PSZOK-ów trafiły łącznie ponad 124 tony tekstyliów. Z zostawionych tam kurtek, swetrów, ręczników oraz innych tkanin powstaną nowe surowce, np. odpady włókiennicze posłużą jako ścierki do mycia czy wypełnienie tapicerskie, z wełny wytworzona może zostać izolacja do samochodów, a bawełna nadaje się do produkcji wysokiej jakości papieru" - uzupełnia stołeczny ratusz.



Źródło:


Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page